Skip to Content

Kociewie Design Festival 2019

Rejestracje zamknięte
Dodaj do kalendarza:
W niedzielę 10 lutego z okazji Światowego Dnia Kociewia odbędzie się Kociewie Design Festival w miejscowości Skórcz. Podczas konferencji „Design – Sacrum czy Profanum?” wystąpię z prelekcją „Studium Haftu Kociewskiego”. Moje wystąpienie odbędzie się w drugiej części, między godziną 12:15 – 13:45. A także będzie możliwość nabycia moich teczek z wzorami haftów podczas festiwalu. Serdecznie Was Zapraszam.

PLAN FESTIWALU:

DESIGN

— sacrum czy profanum?

konferencja popularnonaukowa

godz. 9:00 -9:50 rejestracja uczestników konferencji

godz. 09:50 inauguracja konferencji

godz. 10:15 Anna Łucarz

ETNODESIGN – POJECIE, ZJAWISKO CZY MODA?

Referat stanowi próbę określenia czym jest etnodesign. Czy jest to pojęcie naukowe, zjawisko społeczne, a może chwilowa moda w dziedzinie ubioru i wystroju wnętrz? Poznamy zarys dotychczasowych działań, konferencji i wystaw dotyczących etnodizajnu w Polsce.

godz. 11:00 Patrycja Frenkiel

GRANICA MIĘDZY INSPIROWANIEM SIĘ A PLAGIATEM? INSPIRACJE FOLKLORYSTYCZNE I LUDOWE A USTAWA O PRAWACH AUTORSKICH.

Referat będzie próbą nakreślenia sytuacji prawnej związanej z ochroną praw autorskich. Ustawa mówi, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Nas w szczególności będzie interesować ochrona dzieł wyrażonych znakami graficznymi oraz z zakresu plastyki, fotografii, wzornictwa przemysłowego czy muzyki.

godz. 11:45 przerwa śniadaniowo — kawowa

godz. 12:00 Bartłomiej Jankiewicz

STUDIUM HAFTU KOCIEWSKIEGO

Prelekcja nakreśli historię haftu na Kociewiu, aż do jego zaniku. Następnie poddane zostaną analizie koncepcje artystyczne Małgorzaty Garnysz i Marii Wespy, na tle haftu kaszubskiego i innych koncepcji artystycznych, które miały wpływ na autorki. Szkoły przeanalizujemy osobno, a także porównawczo. W podsumowaniu nastąpi próba wskazania na wspólny rdzeń obu koncepcji artystycznych, a także możliwości dalszego rozwoju haftu kociewskiego.

godz. 12:45 Damian Domański

OSTEM I MODRAKIEM 0 KOCIEWSKICH INSPIRACJACH (O)POWIEŚĆ Z MORZESZCZYNA

Po dziś dzień gmina czerpie z haftów Wespowej i czyni je swoją regionalną dumą. Przyjrzymy się zatem działaniom animacyjnym i promocyjnym, jakie w ostatnich latach podjął m.in. samorząd, aby dziedzictwo, jakie dzięki hafciarce Marii Wespowej zostało zrekonstruowane, było jeszcze bardziej znane, ale i stanowiło nietuzinkowe narzędzie marketingowe. Będzie to opowieść o indywidualności, kreatywności i lokalnej tożsamości — od spójnej marki promocyjnej, poprzez działania społeczne, po pracownię handmade’u kociewskiego pod nazwą Tkaczykowa.

godz. 13:30 Mirosława Borucka

NIE TAKI PROJEKT STRASZNY, JAK GO MALUJĄ!

Jak pozyskać pieniądze na realizację projektu? Kto i gdzie może złożyć wniosek o dofinansowanie? Jakie czyhają na nas pułapki? Jak radzić sobie z niepowodzeniem? Referat jest próbą pokazania procesu tworzenia projektu na podstawie pomysłu czy inicjatywy, ukazanie przykładowych ścieżek realizacji projektu oraz miejsc pozyskania środków zewnętrznych. Na podsumowanie zaprezentowany zostanie projekt pt. Kulturalnie zakręceni — utożsamianie się z kulturą – jako przykład dobrych praktyk.

godz. 14.15 zakończenie konferencji

godz. 14:30 — 15:00 obiad dla uczestników konferencji

godz. 15:00 UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU

hymn kociewski

powitania

przedstawienie wystawców

podziękowania

przemówienia

występ dzieci z Miejskiego Przedszkola w Skórczu „Gzóby zes przedszkola” oraz „Lulki nasze kochane” na podstawie tekstów Barbary Pawłowskiej

godz. 16:oo POKAZ MODY

Przygotowany przez młodzież ze Stowarzyszenia DRABKA oraz uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Franciska Schornaka w Skórczu JEZDÓM KOCIEWIAKAM od hipstera do lansera

godz. 17:00 (niemal) musical kociewski

KOCIEWSKIE WESELE

w wykonaniu zespołu Familija Kociewska

rajby zmówiny zaręczyny przygotowania do wesela maszki oczepiny

godz. 19.00 oficjalne zakończenie wydarzenia